Stawonogi – niezwykłe stworzenia
Stawonogi swoją nazwę zawdzięczają wyrostkom, których człony są połączone stawami. Odnóży krocznych stawonogi mogą mieć od sześciu do około stu. Zasiedlają niemal całą planetę, od głębin morskich po szczyty gór. Większość z nich potrafi obniżać swój metabolizm, aby łatwiej im było przetrwać w trudnych warunkach. Stawonogi dzielimy na skorupiaki, pajęczaki i owady. Skorupiaki charakteryzują się tym, że mają 2 pary czułków, około 5 par odnóży krocznych, głowotułów, odwłok oraz zwykle prowadzą wodny tryb życia. Są to, np.: raki i kraby. Pajęczaki nie mają czułków, prowadzą lądowy tryb życia, mają 4 pary odnóży krocznych, głowotułów i odwłok. Oczywiście, od razu wiadomo, że mowa tu o wszelkiej maści pająkach, jak np. czarna wdowa i tarantula, oraz o skorpionach. Owady posiadają jedną parę czułków, 3 pary odnóży krocznych, występuje u nich podział na głowę, tułów i odwłok, a nie tak jak w przypadku skorupiaków czy pajęczaków na głowotułów i odwłok. Poza tym, u owadów mogą występować skrzydła i zwykle prowadzą lądowy tryb życia. Są to oczywiście motyle, ważki, chrząszcze itp.
Budowa stawonogów
O tym wszystkim dowiesz się najwięcej z lekcji, ale z chęcią zaprezentujemy parę faktów. Skorupiaki mają chitynowy pancerz, który służy im do ochrony. Jest zrobiony z chityny, która jest polisacharydem (wielocukrem!) i, co ciekawe, występuje również u grzybów. Owady i pajęczaki posiadają oskórek chitynowy. Jeśli chodzi o aparat gębowy: skorupiaki mają odnóża gębowe, pajęczaki – nogogłaszczki, a owady aparaty gębowe ssące, liżące, kujące i gryzące. Aby poznać więcej szczegółów dotyczących budowy, zapoznaj się z lekcją – nie pożałujesz!
Ucz się o stawonogach z nami
Jeżeli jesteś żądny wiedzy, to z pewnością spodobają Ci się lekcje, jakie mamy do zaoferowania. Wiedza o stawonogach może okazać się przydatna z różnych względów, zwłaszcza jeżeli wkrótce piszesz test, bądź maturę z biologii. Nie zwlekaj więc i już dziś zacznij uczyć się z nami o tych najbardziej dziwacznych stworzeniach świata. Oto kilka przykładowych lekcji:
systematyka pierścienic i stawonogów – przyda się głównie podczas studiów o tematyce biologicznej,
bezkręgowce – tutaj czeka na Ciebie powtórka o bezkręgowcach
po angielsku!,
stawonogi – w tej lekcji jest cała niezbędna wiedza o stawonogach na poziomie gimnazjum. Na pewno znajdziesz coś dla siebie, powodzenia!