Rozdział 10 - pojęcie przestępstwa

 0    15 词汇卡    mayaa
下载mp3 打印 检查自己
 
问题 język polski 答案 język polski
Podwójna natura przestępstwa.
开始学习
ma dwie strony: obiektywną: powodującą widoczne zmiany nim spowodowane i subiektywną: odwołującą się do psychiki sprawcy. ma dwie natury: ontologiczną-wywołującą zmiany w świecie i normatywną-naruszającą normę nak./zak. pod groźbą kary.
Jakie włąsciwości musi posiadać czyn aby był uznany za przestępstwo (Beling)
开始学习
Jest to czyn realizujący znamiona czynu zabronionego pod groźbą kary, bezprawnym i zawinionym.
Dwa ujęcia istoty przestępstwa.
开始学习
W prawie karnym czynu, charakt. dla demok. państw prawa przestępstwo to atak na dobro chronione przez porz. prawny. W nprawie karnym sprawcy, charakt. dla państw totalit. przest. jest niepsłuszeństwem wobec nakazu lub zakazu władzy.
Czyn w klasycznym jęciu przestępstwa.
开始学习
Czyn w ujęciu klasycznym to dzieło woli danego podmiotu.
Neoklasyczne pojęcie czynu.
开始学习
Położono tu nacisk na kontakt sprawcy ze społeczeństwem. Czyn jest więc społecznie doniosłą jednostką uzewnętrznionego zachowania się sprawcy, psychicznie kierunkowaną na określony cel w postaci kompleks ruchów lb też ruchów zahamowanych.
Jaka jest najistotniejsza nowość wprowadzona do pojęcia przestępstwa przez finalizm?
开始学习
Jest to wprowadzenie do pois przestępstwa kwestii myślności i niemyślności.
Pojęcie czynu w finalizmie.
开始学习
Czyn nie jest tylko przyczynowym spowodowaniem zmiany w świecie, jest celową aktywnością człowieka, który zna powiązania przyczynowe i może sterować przebiegiem następstw przyczynowych.
Fnkcje opis czynu jako zgodnego z typem czyn zabronionego.
开始学习
Zewnętrzna fnkcja opisu typu czynu zabronionego odróżnia go od czynów niezabronionych, wewnętrzna natomiast od innych czynów zabronionych.
Zgodność cynu z typem czynu zabronionego w ujęciu klasycznym.
开始学习
Ten element struktry był w ujęciu klasycznym rozumiany czysto opisowo i obiektywnie. Opis ma być pozbawiony elementów podmiotowych (przeycia psychiczne sprawcy) i wartościjących. Zgodność czyn nie przesądza jeszcze o jego ujemnej ocenie.
Zgodność czynu z typemczynu zabronionego w ujęciu neoklasycznym.
开始学习
Elementami opisu czynu zabronionego mogą być znamiona podmiotowe i jego społeczna szkodliwość(a więc wartościowanie). Na opis ten składa się również stwierdzenie braku kontratypów.
Bezprawność w neoklasycznym ujęciu.
开始学习
Bezprawność w noeklasycznym ujęciu jest przesądzona jeżeli stwierdzi się zgodność czynu z typem czynu zabronionego.
Wkład finalizmu w ocenę zgodności czynu z typem czynu zabronionego.
开始学习
Umyślność i nieumyślność nie jest zagadnieniem winy, ale decyduje o zgodności albo jej braku z typem czynu zabronionego.
Bezprawność w ujęciu klasycznym.
开始学习
Jest to sąd wartościujący odnoszący się do czynu realizującego znamiona czynu zabronionego pod groźbą kary. Czyyn realizujący znamiona czynu zabronionego pod groźbą kary może mieć wyłączoną bezprawność (kontratypy).
Wina w ujęciu klasycznym
开始学习
WIna w ujęciu klasycznym to zaszłość psychiczna między sprawcą a jego czynem.
Formy winy.
开始学习
W.um.: sprawca miał zamiar pop. czyn zabr.,w. nieum.: sprawca przewidywał możl. pop. czynu zabr., ale bezpodstawnie przyp.,że go uniknie lub gdy nie przewidywał pop. czynu zabr. choć mógł i powinien go przewidzieć. Jest też kombinowana umyślno-nieum.

您必须登录才能发表评论。