wesele bohaterowie realistyczni

 0    20 词汇卡    erathia
下载mp3 打印 检查自己
 
问题 język polski 答案 język polski
Pan Młody
开始学习
Lucjan Rydel (poeta, chłopoman)
Panna Młoda
开始学习
Jadwiga Mikołajczykówna (urocza, pełna energii wiejska dziewczyna)
Gospodarz
开始学习
Włodzimierz Tetmajer (malarz i grafik, mąż siostry Jadwigi, Anny, nie wykonuje nakazów Wenrykory i przekazuje złoty róg i powierzone mu zadania Jaśkowi)
Gospodyni
开始学习
Anna Mikołajczykówna (żona Włodzimierze Tetmajera, praktyczna, zaradna, dbająca o rodzinę. Chowa znalezioną podkowę w skrzyni)
Jasiek
开始学习
Jan Mikołajczyk (brat Panny Młodej, młody parobek, drużba, chętnie tańczy z pannami, Gospodarz powierza mu złoty róg, który gubi, schylając się po czapkę z pawimi piórami)
Dziennikarz
开始学习
Rudolf Starzewski (redaktor krakowskiego, czasu”, reprezentant konserwatywnego stronnictwa stańczyków, lekceważy wieś, jest pewien swojej wyższości)
Poeta
开始学习
Kazimierz Przerwa-Tetmajer (przyrodni brat Włodzimierza Tetmajera, salonowiec, autor pomysłu wykreowania baśniowego dramatu)
Czepiec
开始学习
Błażej Czepiec (wuj Jadwigi Mikołajczykówny, zainteresowany polityką, sytuacją w Polsce i na świecie)
Rachela
开始学习
Pepa singer (córka karczmarza z Bronowic, Hersza Singera, rozpoetyzowana, egzaltowana dziewczyna, inicjatorka i sprawczyni niezwykłych zdarzeń, które rozkołysały bronowicką chatę
Radczyni
开始学习
Antonina Domańska (ciotka Lucjana Rydla, typowa mieszczka, inteligentna i rozsądna kobieta)
Klimina
开始学习
postać autentyczna (chłopka w średnim wieku, energiczna, żywa)
Zosia i Maryna
开始学习
panny Pareńskie, córki Elizy Pareńskiej (dziewczęta z miasta, bawią się z wiejskimi drużbami, flirtują. Maryna jest najdojrzajsza - baczna obserwatorla wydarzeń i toczących się rozmów)
Haneczka
开始学习
Anna Rydlówna
Ojciec
开始学习
rozdądny, realnie patrzący na świat chłop. Wydał córki za mąż za, panów z miasta”
Dziad
开始学习
symbol chłopskiej nędzy, wspomina rabację galicyjską
Nos
开始学习
Tadeusz Noskowski, Stanisław Czajkowski i Stanisław Przybyszewski (znudzony, apatyczny gość weselny, reprezentant dekadentyzmu. nihilizmu, pasjonat alkoholu, muzyki Szopena, wyznawca kultu sztuki)
Ksiądz
开始学习
pochodzący z ludu pleban (gość weselny, wyobcowany ze środowiska ze względu na sprawowaną funkcję)
Żyd
开始学习
karczmarz, gość weselny, sceptycznie oceniający sojusz pańsko-chłopski
Isia
开始学习
mała córka gospodarzy, (patrzy na chochoła jak na śmieć, wygania go z chaty)
młodzi wiejscy goście weselni
开始学习
Marysia, Kasia, Kuba, Wojtek, Staszek

Wesele — bohaterowie

Zapraszamy do lekcji przygotowanej przez specjalistów z Fiszkoteki pt. Wesele — bohaterowie realistyczni. Przedstawia ona postacie z wesela, które istniały w realnym świecie - są to więc bohaterowie realistyczni. Jest to świetny sposób na powtórkę zagadnień z lektury, przed ważnym egzaminem lub kartkówką. Stanisław Wyspiański opiera akcję utworu na autentycznym wydarzeniu i tworzy bohaterów w oparciu o istniejące pierwowzory. Dzięki temu zabiegowi dramat osadzony jest w konkretnych realiach epoki i tworzy obraz tego okresu. Wyspiański skupił się przede wszystkim na przedstawieniu chłopów oraz inteligencji i ich relacji. Dlatego bohaterowie to przedstawiciele tych dwóch grup społecznych. Przedstawiciele inteligencji to: Pan Młody — Lucjan Rydel, Gospodarz — Kazimierz Przerwa - Tetmajer, czy także Rachela. Wesele przedstawia także chłopów, są to m.in : Czepiec oraz Jadwiga Mikołajczówna. Aby poznać więcej bohaterów i ich charakterystykę, zapraszamy do lekcji: Wesele- bohaterowie realistyczni.

Wesele — krótko o utworze

Wesele uważane jest za jedno z najważniejszych dzieł powstałych w epoce Młodej Polski i najbardziej reprezentatywne dzieło Stanisława Wyspiańskiego. Genezą dramatu był ślub i wesele krakowskiego artysty Włodzimierza Tetmajera. Poślubił on córkę gospodarza z Bronowic, Anne Mikołajczównę. Na wspólne świętowanie został zaproszony Wyspiański, który już wtedy był znany w krakowskim środowisku. Na podstawie tych wydarzeń powstało Wesele, którego premiera odbyła się w 1901 w teatrze im. Juliusza Słowackiego. Zapraszamy do zapoznania się z prezentowaną przez nas lekcją, a także do korzystania z innych naszych lekcji: Młoda Polska, słynni polscy pisarze i poeci, a także okresy literackie.

Nauka z Fiszkoteką

Ze względu na fakt, że Wesele jest niezwykle ważnym dziełem w historii polskiej literatury, jest to pozycja, którą powinien przeczytać każdy Polak. Opracowanie przygotowane przez specjalistów z Fiszkoteki może być więc przydatne nie tylko uczniom i maturzystom. Z fiszkami szybko i skutecznie powtórzysz sobie najważniejsze fakty związane z tym ważnym dziełem. Nasza innowacyjna metoda umożliwia uczenie się za pomocą wszystkich zmysłów. Kolorowe grafiki, nagrania mp3 i Inteligentny System Powtórek sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie.

您必须登录才能发表评论。