Wygrywa ten kandydat, który uzyskał więcej głosów niż wszyscy pozostali razem wzięci. Ilość głosów określa się jako liczbę całkowitą większą od połowy liczby oddanych głosów, a jednocześnie tej połowie najbliższa.
Może być zastosowany w okręgach wielomandatowych, w których mandaty rozdziela się pomiędzy listy kandydatów, proporcjonalnie do liczny uzyskanych przez listę głosów.
Od jakich przesłanek uzależnione jest przeprowadzenie wyborów proporcjonalnych?
Przeprowadzenie wyborów prop. wymaga: utw. wielomand. okręgów wyb., wprowadzenia rywal. między listami, wyznaczenia reguły przeliczania głosów na mandaty
Mandat senatora uzyskuje ta osoba, która uzyskała zwykłą większość głosów w okręgu. Jeżeli dwóch kandydatów uzyska tyle samo wygrywa ten, który uzyskał większość w większej liczbie obwodów.
Kto w polskim systmie stwierdza wygaśnicie mandatu?
Nie przeprowadza się ponownych wyborów. Na jego miejsce wchodzi kolejny kandydat z jego listy, który uzyskał największą liczbę głosów spośród tych, którzy mandatu nie uzyskali.
Co dziejee się w przypadku wygasnięcia mandatu senatora?
W przypadku wygaśnięcia mandatu senatora Prezydent w ciągu 3 miesięcy od stwierdzenia wygaśnięcia zarządza wybory uzupełniające w danym okręgu. Nie zarz. się wyborów 6 mies. przed zakoń, kadencji.