Siła wyporu z Fiszkoteką!
Siła wyporu to siła działająca na ciało zanurzone w płynie, czyli w cieczy lub gazie. Odwrotnością tej siły jest siła ciężkości. Jeżeli się zastanawiasz od czego zależy siła wyporu, to już spieszymy z odpowiedzią. Musi być ona równa sile ciężkości pływającego ciała. Siła wyporu zależy więc od gęstości cieczy oraz objętości zanurzonej części ciała.
Siła wyporu - wzór to gęstość cieczy pomnożona przez przyspieszenie ziemskie i objętość zanurzonego ciała. Dokładny wzór wraz z symbolami i sposobem liczenia poznasz podczas nauki z naszymi fiszkami.
Prawo Archimedesa – siła wypadkowa
Siłę wyporu opisuje
prawo Archimedesa. Zostało ono skonstruowane już w starożytności przez greckiego uczonego z Syrakuz. W dużym skrócie mówi ona, że na zanurzone w cieczy ciało działa siła wyporu, która jest równa wartości ciężaru cieczy wypartej przez to ciało. Warunkuje to także wzór na siłę. Jednym z podstawowych przykładów na działanie siły wyporu jest drewniana belka, która wrzucona do wody wypłynie na powierzchnię. Stanie się tak ponieważ drewno ma mniejszą gęstość od wody.
Fizyka dla każdego
Przygotowane przez nas fiszki to najlepszy sposób na naukę wzorów i zagadnień z fizyki. Sposób nauki, który proponujemy sprawia, że opanujesz materiał w rekordowo krótkim czasie i nie zapomnisz go chwilę po egzaminie. Nie dojdzie więc do sytuacji, że chwilę po wyjściu z sali, nie będziesz już wiedział, jaka jest
jednostka siły wyporu, czy jak działa prawo Archimedesa. W przypadku, gdybyś jednak czegoś zapomniał,
Inteligentny System Powtórek umożliwia intuicyjny powrót do przerobionego materiału. Polecamy także inne nasze lekcje z zakresu fizyki:
optyka,
Fizyka - prąd elektryczny oraz
wielkości fizyczne i ich symbole.