Cnoty kardynalne
Cnota to trwała sprawność moralna osoby, dzięki której przestrzeganie zasad moralnych staje się łatwe. Pochodzi od łacińskiego słowa virtus i trwa w zgodności z dobrem etycznym.
Cnoty kardynalne pochodzą od łacińskiego słowa cardo, oznaczającego zawias. Są więc podstawą etyki ludzkiej i odgrywają kluczową rolę w życiu człowieka. Wyróżniamy 4 cnoty kardynalne, należą do nich: roztropność (prudentia), sprawiedliwość (iustitia), umiarkowanie (temperantia) oraz męstwo (fortitudo). W Biblii cnoty kardynalne pojawiły się w Księdze Mądrości.
Cnoty kardynalne a cnoty boskie
Cnoty kardynalne wyodrębnił Platon. Przydzielił on trzem częściom duszy trzy cnoty główne: dusza rozumna – roztropność, dusza popędliwa – męstwo, dusza pożądliwa – umiarkowanie. Czwarta cnota, czyli sprawiedliwość była nadrzędną nad pozostałymi trzema i pojawiała się wtedy, gdy każda z części duszy odpowiednio kierowała swój żywot poprzez przypisaną cnotę.
Cnoty boskie są natomiast rozumiane jako te wszczepione przez Boga w duszę chrześcijańską. Odnoszą się więc do niego. Wyodrębniamy 3 cnoty boskie: wiara, nadzieja, miłość.
Treści religijne
Jeżeli kojarzysz
cnoty kardynalne z religią kościoła katolickiego, to istnieje możliwość, że zainteresują Cię inne nasze lekcje, dotyczące wierzeń kościelnych. Do najciekawszych zaliczamy:
Święta Nakazane,
Przykazania kościelne czy
7 Darów Ducha Świętego. Zapewniamy jednak, że na naszej stronie znajdziesz dużo więcej ciekawych tematów, które tylko wystarczy znaleźć poprzez naszą wyszukiwarkę. Z pewnością dopasujemy coś do Twoich zainteresowań. Spróbuj, nie pożałujesz!